Podczas zakładania pierwszej działalności gospodarczej może nam się nasuwać wiele pytań. Szczególnie intensywnie zastanawiamy się nad wyborem formy opodatkowania i dobrze ponieważ ta decyzja bezpośrednio odbija się na naszym firmowym budżecie.

Różnice w opodatkowaniach

Nie zawsze niska podstawa podatku będzie korzystna w perspektywie czasu. Przykładem może być 3% ryczałt, co prawda podatek do zapłaty będzie niższy niż w przypadku 18% przy zasadach ogólnych, ale nie będziemy mieli możliwości korzystania z ulg podatkowych czy uwzględnianiu kosztów. Decyzję o wyborze opodatkowania mądrze jest skonsultować z profesjonalnym biurem rachunkowym.

Zapoznanie się z Polską Klasyfikacją Działalności pozwala nam wybrać określony kod i wpisać go we wniosek CEIDG. Zakładanie firmy jest więc rozpoczęte. Po wpisaniu danych ewidencyjnych wysyłamy wniosek. Trafia on do Ministerstwa Przedsiębiorczości, a z ramienia Ministerstwa do Urzędu Skarbowego ZUSu, GUS-u, trzeba jednak pamiętać że dla ZUSu mamy podwójną osobowość ponieważ jesteśmy zarówno płatnikiem składek, jak i osobą ubezpieczoną, dlatego w ciągu 7 dni od daty zapoczątkowania działalności musimy wypełnić stosowne deklaracje w urzędzie.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów